Nasıl Çalışıyor?

Nasıl Çalışıyor?

Yeryüzü Kütüphanesine sadece iki adımla kitap ekleyebilirsiniz.

1- “Kitap Ekle” butonuna basarak çıkan ekrandaki bilgileri doldurunuz.

2- Bir sonraki ekranda size verilecek olan ve YK ile başlayan kodu buradan ulaşabileceğiniz etiketteki uygun yere yazarak kitabınızın kapağından sonraki ilk sayfasına yapıştırın.

Hepsi bu kadar. Şimdi kitabınızı insanların erişebileceği bir yere bırakabilirsiniz.

Kitabınızın kodunu biryere kaydedin, zira daha sonra bu kodu kullanarak kitabınızın yolculuğunu sitemizden takip edebilirsiniz.

Kitabınızı kaydederken şu hususlara dikkat etmenizde fayda var:

1- Kitabın isminin ve yazarının doğru olarak yazıldığından emin olun.

2- Kitap kaydı sırasında, ilgili açıklama bölümüne kitabın içeriği ile ilgili özet bir bilgi vermeniz yararlı olacaktır.

3- Kitap kaydının ikinci sayfasında sizden kitabın bırakıldığı yer ile bilgi istenecektir. Kitabı bıraktığınız yerin tarifini açıklama bölümüne yazabilirsiniz.

Çok güzel!

Umarız bu güzel rastlantı sonrası Yeryüzü Kütüphanesi’nin bir üyesi olarak birlikteliğimiz devam edecek.

Bulduğunuz kitabın “YK” ile başlayan kodunu http://kayit.yeryuzukutuphanesi.com/ adresine girerek sizden istenen diğer bazı bilgilerle birlikte sistemde kayıt oluşturmanız gerekecektir.

Bu kayıtları yaptıktan sonra kitabınızı okumaya başlayabilirsiniz.Kitabı tekrar bırakmak istediğinizde ise, yine http://kayit.yeryuzukutuphanesi.com/ sayfasına girerek kitabın kodunu girin.

Kitap bilgilerini gösteren sayfada bulunan “Kitabı Bıraktım” bölümüne tıklayarak kitabı nereye bıraktığınızı belirtin. Hepsi bu kadar!

Yeryüzü Kütüphanesi’ne bıraktığınız veya daha önce okuduğunuz bir kitabın nerede olduğunu merak ediyorsunuz.

Yapmanız gereken şey: Kayıt sayfasına giderek kitap kodunuzu giriniz.Bir sonraki ekranda “Kitap Hareketleri” bölümüne tıklayarak kitabınızın sizden uzakta nerelere seyahat ettiğine göz atabilirsiniz.

Buraya tıklayarak kitap kayıt sayfasına gidebilirsiniz.

Yeryüzü Kütüphanesine temelde 2 şekilde kitap bağışı yapabilirsiniz:

1- Evinizdeki kitapları www.yeryuzukutuphanesi.com adresine girerek kaydedebilir ve onları uygun bir yere bırakabilirsiniz.

2- Kitapları bize ulaştırabilirsiniz. Biz kitapları sizin adınıza sistemimize kaydederek onları heyecanlı bir serüvene çıkarmaya talibiz.

Genel olarak kitap türü ile ilgili bir sınırımız bulunmamaktadır. Fakat aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

•    Kitapların ilgi çekici olması okunma sayısını ve ihtimalini artıracaktır.•    Çok ayrıntılı bir alanı/konuyu ele alan bir kitabın “doğru” kişiyi bulması zor olacaktır.

•    Herkesin ilgisini çekebilecek roman ve kişisel gelişim tarzı kitapların okunma oranı daha yüksektir.

•    Güncel kitapların ve tanınmış yazarların kitapları daha fazla kişiye ulaşabilen ve el değiştiren kitaplardır.

•    Kitap içeriklerinin gençler ve çocuklar için de uygun olmasına dikkat edilmelidir.

•    Kitapların yasaklı kitaplar olmamasına dikkat edilmelidir.

Bu sıralar cevabını verebilmek için en çok uğraştığımız soru!

Kitap ekleme bölümüne ekleyeceğimiz bir modül ile, kitabı bırakan veya bulan kişinin harita üzerinden bölgeyi işaretleyebileceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz.

Bu modülü eklememiz sonrasında harita üzerinden tüm Türkiye’deki kitapları görebileceksiniz.

Bu sayede, bulunduğunuz bölgeyi sistemimiz üzerinden arayarak size en yakın kitapları ve yer tariflerini görebileceksiniz.En kısa zamanda size bu hizmeti de sunabilmeyi umuyoruz.

Yeryüzü Kütüphanesi sistemine farklı şekillerde destek olabilirsiniz.

1- Yeryüzü Kütüphanesi’ne kitap bağışı yapabilirsiniz.

2- Yazılım geliştirme ve WordPress sistemleri alanında deneyim sahibi iseniz, bize office@yeryuzukutuphanesi.com ulaşarak projemizde yer alabilirsiniz. Zira Yeryüzü Kütüphanesi’ni geliştirmek için yaptığımız birçok plan yazılım alanında deneyimli gönüllüleri gerektiriyor.

3- Bulunduğunuz bölgede Yeryüzü Kütüphanesi gönüllüsü olabilirsiniz. Gönüllü olarak o bölgede kitapların paylaşılabileceği mekanları ve kitap kutularını organize edebilir, insanların Yeryüzü Kütüphanesi’ne kitap bağışı yapmaları için bulunduğunuz bölgede farkındalık artırıcı çalışmalar yapabilirsiniz. Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak ve gönüllümüz olmak istiyorsanız lütfen bizimle office@yeryuzukutuphanesi.com adresinden bağlantıya geçin.

4- Yeryüzü Kütüphanesi olarak şehir ve ilçe merkezlerindeki parklara Kitap Paylaşım Kutuları yerleştirmekteyi hedefliyoruz. Sizde bir kutunun masrafını  karşılayarak kendi adınızın yazdığı mini bir kütüphaneye destek olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Kitap Kutusu Bağışı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kitapları insanların kolayca ulaşabileceği ve kitapların zarar görmeyeceği tüm alanlara bırakabilirsiniz. Kitaplarınızı sisteme kaydettikten sonra herhangi bir arkadaşınıza veya akrabanıza da verebilir, onlarında yine üçüncü kişilere vermesini isteyebilirsiniz. Hazırlıklarını sürdürdüğümüz kitap yuavalarına bırakmanız da diğer güvenli seçeneklerden. Kitabı bırakabileceğiniz olası bazı mekanlar ise şöyle;

•    Metro/Tren istasyonları

•    Metro, otobüs ve trenlerin iç mekanları

•    Restoranlar

•    Açık alanlardaki banklar

•    İnsanların uğrak yeri olan mekanlar (dernek salonları, okul/üniversite cafeleri)

•    Camiler

•    AVM’lerdeki ugyun olabilecek ve insanların görebilekleri yerler

•    Ayrıntılı olarak tarif etmek ve uygun bir biçimde saklama koşulu ile, nezih bir biçimde kitap okunabilecek olan göl kenarları, ormanlık alanlar vs.